I filmen kan ni se Felix Dzerzhinskys begravning och en mängd blodbesudlade tyranner som bl.a.
Leon Trotsky född Lev Davidovich Bronstein och Joseph Stalin.
Felix Dzerzhinsky kom från en polsk katolsk familj och var mannen bakom den fruktade Chekan alltså bolszjevikernas hemliga polis som mördade miljoner oskyldiga kristna ryssar.
Den polske f.d. katoliken Dzerzhinsky dog två timmar efter att han i ett politiskt tal 1926, när Stalin tagit över efter Lenin som ledare, hårt kritiserat den parti-interna oppositionen bestående av tre judiska extremister nämligen Trotsky, Grigory Zinoviev och Lev Kamenev. Kommunismen var ju en judisk ideologi, av messiansk karaktär alltså man ville skapa himmelriket på jorden med sina amatörmässiga analyser som skulle leda fram till det klasslösa samhället i form av proletariatets diktatur över hela världen. Trotsky ville ha världsrevolution, men det ville inte Stalin som utmanövrerade Trotsky och ordnade med att Trotsky fick en isyxa i huvudet i Mexico 1940. Den tidigare rysk-ortodoxe Joseph Stalin, tidigare namn Joseph Vissarionovitj Dzjugasjvili, blev kommunistisk envåldshärskare och rensade ut de judar han ej uppskattade men behöll de han uppskattade.
1900-talets kamp mellan slaver och judar dyker ånyo upp i Ukraina men 100 år senare och i andra skepnader.
Slaverna representeras denna gång av ortodoxt kristna ryssar som Putin med en regering som denna gång står för traditionella kristna värden alltså motsatsen till sovjetiska värderingar.
Ukraina representeras liksom vid ryska revolutionen 1917 även denna gång av judiska extremister men idag s.k. zeloter som Zelensky, Yermak och Mindich, som likt år 1917 idag år 2026 triggar ukrainska slaver till kamp mot sitt eget folk, denna gång står de dock icke för kommunism utan för s.k. liberal demokrati alltså motsatsen till kommunism – så det kan bli så säg!
Det är svårt att med tillfredsställande säkerhet spekulera vidare men jag finner det värt att notera att antagonismen mellan etniska slaver och etniska judar kan vara värd att beakta om man ska förstå de djupare orsakerna till dagens Ukraina-krig.